Slovenija: Prijedlog poreza na nekretnine u javnoj je raspravi još dva tjedna

Bez autora
Jan 15 2025

Do 25. siječnja još je u javnoj raspravi prijedlog polazišta za oporezivanje nekretnina prema kojem bi se sve stambene nekretnine koje vlasniku ne služe kao prebivalište oporezivale po stopi od 1,45 posto opće tržišne vrijednosti.

Vlada ih je predstavila krajem prosinca, kada je premijer Robert Golob kao glavni cilj istaknuo veću dostupnost stanova.

U Ministarstvu financija pripremljena su polazišta za oporezivanje imovine. Predmet oporezivanja bit će stambene nekretnine na području Slovenije, odnosno stanovi, kuće i građevinska zemljišta, rekao je ministar Klemen Boštjančič tijekom intervencije u javnoj raspravi. Naglasio je da će prva nekretnina u kojoj vlasnik stvarno živi, bez obzira na kvadraturu, biti potpuno oslobođena ovog poreza.

Boštjančič je prijedlog za uvođenje novog poreza obrazložio činjenicom da se u Sloveniji već dulje vrijeme suočavamo s velikim izazovima na području stambene politike, kao što su sivo tržište najma, nedostatak stanova za najam, gomilanje ulaganja u nekretnine i iznajmljivanje stanova za kratkoročni najam. U tom smislu obećao je značajne porezne olakšice za nekretnine koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu.

Prema prijedlogu, oporezivat će se dakle druga i svaka sljedeća stambena nekretnina u kojoj vlasnik nema prijavljeno prebivalište i ne stanuje. Pritom se na stambene nekretnine odnosi i zemljište koje je prostornim aktima određeno za građenje, a još nije izgrađeno. Porezni obveznici bit će fizičke i pravne osobe.

Od oporezivanja će biti izuzete samo stambene nekretnine koje država, općine ili javni stambeni fondovi koriste za posebne oblike smještaja, poput neprofitnih stanova za najam ili domova za starije osobe.

Obvezu plaćanja novog poreza djelomično ili čak u potpunosti izbjeći će i oni koji svoju nekretninu iznajmljuju na temelju ugovora o najmu. Porez na nekretnine umanjit će se za 25 posto od prijavljenog dohotka za razrez poreza na dohodak od iznajmljivanja. Time bi se, prema očekivanjima Ministarstva financija, trebalo potaknuti prijavljivanje prihoda od iznajmljivanja imovine i iskazivanje ispravnih iznosa najamnine.

Ova pogodnost vrijedi samo za fizičke osobe. Mogućnost smanjenja poreza nije predviđena za pravne osobe koje iznajmljuju stambene nekretnine i samostalne djelatnosti koje u sklopu svoje djelatnosti iznajmljuju nekretnine. Međutim, porez na stambene nekretnine može se priznati kao porezno priznati rashod pri obračunu poreza na dobit ili porez na dohodak od obavljanja djelatnosti.

Ti su prijedlozi kritizirani ubrzo nakon što su predstavljeni. “Predloženo oporezivanje nekretnina nije ni stimulativno ni pravedno. Kupnja i najam stanova bit će još skuplji”, upozoravaju iz Kluba slovenskih poduzetnika (SBC). Dok Vlada među ciljevima novog poreza navodi rješavanje stambenog pitanja i rasterećenje rada, u DVB-u ocjenjuju da neće postići predviđene učinke.

U međuvremenu, općine strahuju da će ostati bez izvora financiranja. Naknada za korištenje građevinskog zemljišta ostaje, no zbog dupliranja oporezivanja stambenih nekretnina predlaže se ukidanje dosadašnjeg poreza na nekretnine koji se danas slijeva u općinske proračune.

Općinske udruge također naglašavaju da bi porez na imovinu u osnovi trebao pripadati općinama, a ne i najmanje važno, Ustavni sud je 2014. godine, kada je ukinuo Zakon o porezu na imovinu, između ostalog upozorio da je porez na imovinu u osnovi općinski porez i stoga većina bi trebala pripadati novcu općinama.

Ministarstvo financija priznaje da je porez na nekretnine tradicionalno bio domena lokalnih zajednica za stvaranje primjerenog okruženja u kojem se nekretnina nalazi. No, kako su istaknuli, prijedlog o uvođenju poreza na stambene nekretnine nije porez na nekretnine, već oblik poreza na imovinu.

Prema vladinim planovima, novi bi se porez trebao uvesti 2026. godine. Do tada ministarstvo savjetuje vlasnicima da provjere podatke o svojim nekretninama, koji su evidentirani u službenim evidencijama Geodetske uprave Republike Slovenije, i isprave ih. ako je potrebno. Važne informacije o utvrđivanju vrijednosti nekretnine i postupcima promjene podataka možete pronaći na web stranici E-prostor.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik